Organy musza respektować wytyczne NSA. Sukces Klienta Kancelarii.

Tak jak wskazuje art. 170 ustawy – Prawo o postepowaniu przed sądami administracyjnymi (ppsa), prawomocny wyrok sądu administracyjnego wiąże nie tylko strony postępowania i sam sąd, który go wydał, ale również inne sądy, organy administracji publicznej, a czasem nawet inne osoby. To bardzo ważna zasada – ma na celu zapewnienie spójności orzeczeń i jednolitego stosowania prawa.

W sprawie Klienta kancelarii doszło jednak do sytuacji, w której organ administracyjny próbował podważyć tę zasadę. Twierdził, że może „na nowo” ocenić wskazówki, które znalazły się w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), bo pojawiły się nowe dowody i okoliczności. Innymi słowy, uznał, nie musi stosować się do wyroku NSA, jeśli nowo ocenione okoliczności i dowody „prowadzą go do innych wniosków”.

Naczelny Sąd Administracyjny jasno zakwestionował takie podejście – organy administracji publicznej nie mają swobody w tym zakresie. Muszą stosować się do wytycznych zawartych w prawomocnym wyroku sądu.

W sprawie naszego Klienta oznacza to, że sprawa będzie musiała zostać ponownie rozpoznana, tym razem z pełnym uwzględnieniem wytycznych z wyroku NSA, co jest szczególnie istotne dla zapewnienia logiki i spójności działania organów państwowych.

Podstawą praworządności jest to, że państwo samo przestrzega prawa, które ustanowiło i zapobiega sprzecznym, niespójnym i arbitralnym rozstrzygnięciom w obrocie prawnym – co właśnie podkreśla art. 170 ppsa.