Organy podatkowe mogą oddalić wnioski dowodowe podatnika tylko w wyjątkowych przypadkach. Pisaliśmy o nich we wcześniejszych wpisach np. https://mts-legal.pl/kiedy-fiskus-moze-oddalic-wniosek-dowodowy-podatnika/
Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrując sprawę podatkową Klienta kancelarii podzielił to stanowisko i uchylił wyrok Sądu I instancji oraz decyzję ostateczną organu odwoławczego.
W przedmiotowej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, organ oddalił wnioski dowodowe podatnika – dowody z przesłuchania jego kontrahentów i pracowników, mające potwierdzić faktyczny obrót towarem. Organ stwierdził bowiem, że okoliczności mające znaczenie dla sprawy zostały już stwierdzone wystarczająco innym dowodem.
NSA uznał to działanie organu za naruszające gwarancje procesowe podatnika i świadczące o prowadzeniu postępowania pod z góry założoną tezę. Jeżeli podatnik zgłasza dowód, to organ może nie uwzględnić wniosku, tylko gdy dowodu nie da się przeprowadzić (np. gdy świadek zmarł) lub wtedy gdy żądanie dotyczy okoliczności stwierdzonych już na korzyść strony. Zatem w tym przypadku, oddalenie wniosku dowodowego podatnika byłoby możliwe tylko gdyby organ wcześniej zebrał jakieś dowody potwierdzające istnienie towaru i rzeczywisty charakter transakcji. Ta sytuacja nie miała jednak miejsca – organ nie zgromadził takich dowodów, nie przeprowadził wniosków dowodowych strony i zakwestionował faktury, odmawiając podatnikowi odliczenia podatku.
Według wytycznych NSA, organ podatkowy rozpoznając ponownie sprawę będzie zobowiązany odnieść się do żądań dowodowych podatnika i uzupełnić postępowanie podatkowe, a następnie dokonać obiektywnej oceny całego materiału dowodowego.