Zabezpieczenie środka kompensacyjnego na majątku objętym wspólnością majątkową.

Temat zabezpieczeń stosowanych w sprawach karnych może budzić wiele wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o sytuacje, w których zabezpieczane są środki kompensacyjne, takie jak obowiązek naprawienia szkody na rzecz Skarbu Państwa. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy organy postępowania przygotowawczego, na zabezpieczenie kary grożącej jednemu z małżonków, podejmują próby ustanowienia hipoteki przymusowej na nieruchomości wchodzącej w skład majątku objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską.

Zgodnie z przepisami, samo ustanowienie hipoteki przymusowej na takiej nieruchomości w celu zabezpieczenia wykonania obowiązków związanych z karą grzywny lub innymi zobowiązaniami finansowymi jest możliwe. Obowiązki te są nierzadko orzekane w sprawach karnych natury gospodarczej.

O ile jednak samo ustanowienie hipoteki na nieruchomości objętej wspólnością ustawową majątkową małżeńską jest rzeczywiście możliwe w oparciu o tytuł wykonawczy skierowany przeciwko któremukolwiek z małżonków. To jednak nie jest możliwe skierowanie do takiej nieruchomości egzekucji środka kompensacyjnego.

Co to oznacza w praktyce? Uchylenie postanowienia o ustanowieniu zabezpieczenia oraz następczo również wykreślenie hipoteki przymusowej z księgi wieczystej.

Wnioski z tej sprawy są jasne: zabezpieczenie majątkowe w formie hipoteki przymusowej jest możliwe. Jednak w przypadku majątku wspólnego małżonków egzekucja środka kompensacyjnego, takiego jak naprawienie szkody, nie będzie możliwa.