Sukces Klienta kancelarii w sprawie dotyczącej gospodarowania odpadami, niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Zmiana zezwoleń środowiskowych z zakresu gospodarowania odpadami niejednokrotnie skutkuje różnorakimi komplikacjami. O niektórych z nich pisaliśmy we wcześniejszych wpisach np. https://mts-legal.pl/zmiana-zezwolenia-na-zbieranie-odpadow-wymog-posiadania-decyzji-o-warunkach-zabudowy-i-zagospodarowania-terenu-sukces-klienta-kancelarii/  oraz https://mts-legal.pl/zmiana-zezwolenia-na-zbieranie-odpadow-wymog-zaistnienia-istotnej-zmiany-zezwolenia/

Tym razem Klient Kancelarii wnioskując o zmianę zezwolenia na zbieranie odpadów został skonfrontowany ze stanowiskiem organu wedle którego skoro część działki, na której ma być prowadzona działalność, jest przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budowę drogi publicznej, to uniemożliwia to prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie zbierania odpadów na tej działce w całości.

Tymczasem nie ma przeszkód prawnych, aby działalność polegająca na zbieraniu odpadów była prowadzona na wyodrębnionej części działki. „Miejsce” zbierania odpadów, w którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o odpadach nie jest bowiem tożsame z „działką” i nie ma konieczności, aby działalność obejmowała całą działkę.

Sąd uznał, że organ popełnił błąd nie dokonując analizy, czy działalność w zakresie zbierana odpadów może być prowadzona na tej części działki, dla której miejscowy plan nie przewiduje celu w postaci drogi publicznej. Zamiast całkowicie odmawiać zgody na prowadzenie działalności w zakresie gospodarowania odpadami, organ powinien ustalić na jakiej części działki zbieranie odpadów może być realizowane zgodnie z prawem.

Pozytywny wyrok otwiera Klientowi drogę do uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności na wydzielonym obszarze działki.